Na farmářských trzích stojí stánek, ve kterém paní prodává krásné šité produkty, zástěry, chňapky, zavinovačky a tepláčky na miminka. Během prodeje na trzích si vyslechne, že kdyby byly tyto výrobky levnější tak by si je zakoupili a že je má předražené. Nikdo z těchto zákazníků však nevidí, kolik peněz stojí jejich výroba.
Materiál
Veškerý materiál k tvoření musí prodejce nakoupit a někde sehnat. I pokud nakupuje ve velkoobchodě, pak jsou tyto položky poměrně drahé a to hlavně pokud dbá na kvalitu materiálu. A především materiály na výrobky pro děti s certifikací jsou poměrně dost drahé a nedají se nijak nahradit.
Práce a čas
Ruční práce jsou většinou časově náročné a výroba jednoho výrobku může trvat i několik hodin, ve výsledku se cena vyšplhá právě i skrz tuto časovou náročnost. Kdo z vás bude dělat za 50 Kč za hodinu? Ano můžete argumentovat tím, že se jedná o koníček, který dělá dotyčná či dotyčný s láskou. Ale i výrobce musí z něčeho žít a mít co jíst.
Nájem prodejního stánku
Prodejní místo na trzích není samozřejmě zadarmo. Cena za pronájem se pohybuje minimálně kolem 2000 Kč za den. Aby si na sebe prodejce vydělal, pak musí odečíst i tuto položku.
Pro příklad čepice z vlny Dolphin baby koupíte kolem čtyř set korun. V této ceně jsou přibližně dvě klubka zmíněné vlny dle vybrané barvy (120 – 140 Kč) a minimálně 3 hodiny práce. Takže když si odečtete materiál tak paní, která čepici uháčkuje tak udělá v lepším případě za 380 Kč. Pokud se jedná o plátce DPH, pak si ještě musíte odečíst daň, z něčeho také musí zaplatit zdravotní a sociální pojištění. A to ještě počítáme s variantou prodeje třeba přes internet a ne na trzích, kde by se ještě musel zaplatit nájem.
Věřte tomu, že se ruční prací si zároveň kupujete také kvalitu a vaše peníze jdou někomu, kdo si je opravdu zaslouží.