První jarní paprsky nás lákají ven – na výlety, na procházky, do přírody, k vodě atd. Ovšem první jarní paprsky a krásná příroda nejsou to jediné, co značí příchod krásného teplého počasí a co nás může venku potkat. K jaru bohužel patří také nepříjemnosti, které nás potkávají. Jsou to i klíšťata, která se hlásí s příchodem jara o slovo.
Zjistěte, jaké mýty kolují o klíšťatech.Spolehněte se raději na svůj zdravý rozum než na různé babské rady.
Nemusíte kvůli klíšťatům přestat chodit do přírody a podnikat různé výlety a venkovní aktivity. Důležité je dodržovat určité stanovené zásady, a to nejen před cestou do přírody, ale také po návratu domů. Můžete se také nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě, proti borelióze bohužel očkování není.
Před – na procházku do přírody se vybavte dlouhými kalhoty, pevnou obuví a vyššími ponožkami. Nezapomeňte se také nastříkat repelentem. Nesedejte si nebo nelehejte přímo do trávy, ale použijte deku nebo podložku.
Po – prohlédněte důkladně celé vaše tělo a případné přisáté klíště co nejrychleji odstraňte
JAK VČAS ROZPOZNAT NEMOC PŘENÁŠENOU KLÍŠTĚTEM
· Klíšťová encefalitida – projevy se objeví za 7-14 dní od přisátí klíštětem (příznaky podobné chřipce v první fázi a horečka, ztuhlost šíje, bolesti hlavy, světloplachost ve fázi druhé)
· Lymská borelióza – projevit se může do 30 dnů v podobě červené skvrny v podobě kola s bílým terčem uprostřed
Procházky do přírody a k vodě, pikniky, hry venku ani výlety vám nemusí překazit nepříjemné setkání s klíštětem, a to při dodržování zásad. Pokud už klíště na vašem těle objevíte, nejdůležitější je co nejrychlejší desinfekce daného místa a následné vytažení klíštěte. Protože možnost nákazy se zvyšuje s časem přisátí klíštěte. Užívejte si procházky v přírodě a výlety a nenechte si náladu zkazit klíšťaty.