Asi není nikoho, kdo by se netěšil na dovolenou. V naprosté většině firem je však potřeba si ji naplánovat dopředu. Obvykle na začátku roku si zaměstnanci rozdělí své volno tak, jak potřebují, i když se to samozřejmě může díky nepředvídatelným okolnostem změnit. Zde však vyvstává otázka, jak si ji nejlépe rozložit v průběhu celého roku a kdy si ji vůbec vzít. To je totiž základním předpokladem toho, abychom ji plně využili a co nejlépe si odpočinuli. Při rozhodování je však potřeba mít na paměti hned několik věcí.
Tou první je délka dovolené. Ta se obvykle pohybuje od tří do pěti týdnů, v závislosti na naší pozici a na tom, jak dlouho v dané firmě pracujeme. Samozřejmě se obvykle počítá na dny, avšak ty v naprosté většině případů tvoří dohromady několik týdnů. Faktorem je i to, zda máme děti. Pokud ano, budeme si chtít volno vybrat v době, kdy mají prázdniny, ať už letní či zimní. A je pravdou, že personální oddělení obvykle upřednostňuje žádosti o dovolenou v tyto termíny u zaměstnanců, kteří mají děti.
Dále je zde také otázka různých státních svátku a jiného volna, jako jsou například Vánoce. Pokud například vyjde státní svátek na čtvrtek, pak může být dobrý nápad vzít si jeden den volna v pátek a získat tak v podstatě pět dní za cenu jednoho.
To však přináší otázku, zda bychom si měli dovolenou vybírat po dnech, po týdnech, nebo rovnou celou najednou. Ani jeden z extrémů se většinou nedoporučuje. Za jeden den si příliš neodpočinete (pokud zrovna není mezi svátkem a víkendem, jako u výše uvedeného příkladu), po čtyřtýdenní dovolené pak zase budete mít velký problém opět nastoupit do pracovního procesu.
Ideální je vzít si vždy týden, maximálně dva v celku. To je dostatek na to, abyste se zregenerovali, avšak zase ne příliš mnoho, abyste měli následně problémy opět chodit do práce. Také je dobré si jeden týden nechat pro případ nenadálé potřeby a vybírat jej po dnech, kdy potřebujete například něco vyřídit. Tak budete mít jistotu, že ze svého volna získáte skutečně co nejvíce.