Chystáte-li se doma budovat schodiště, můžete si pogratulovat, protože budete mít k dispozici perfektního pomocníka pro posílení vlastního zdraví. Kdo chodí po schodech denně, a nechává výtah raději stát na svém místě, prodlužuje si život a vylepšuje jeho jakost. Nejde totiž jen o to, dožít se sta let, ale podstatné je, té stovky se dožít ve zdraví, svěžesti a v kondici. Každému se to nepodaří, to je fakt, ale schody vám k tomu mohou výrazně napomáhat.
Kombinace kovu a dřeva
Nevypadá vůbec špatně – schodiště můžete koncipovat mnoha způsoby, jedním z nich jsou i kovové schody, resp. kovová nosná konstrukce, doplněná dřevěnými schodnicemi, a to vše elegantně sladěno s kovovým zábradlím s dřevěnými madly. Kombinace dřeva a kovu vypadá dobře, a to buď v provedení nerezové či konstrukční oceli.
Nerez nebo nátěr – nerezová ocel je sice dražší, ale nevyžaduje žádnou povrchovou úpravu, na druhou stranu u konstrukční oceli je možné opatřit ji jakýmkoli barevným nátěrem, což zas může zvýšit atraktivitu celkového řešení.
Dřevěné schodnice jsou nadčasové – dřevo bylo moderní před staletími a je moderní i dnes. A lze očekávat, že jeho obliba mezi lidmi zůstane i nadále. Cokoli vyrobíte ze dřeva (tedy nikoli z dřevotřískové náhražky), bude mít svůj specifický ráz, daný jedinečnými letokruhy.
Konstrukce vás možná přežije – když se o něčem hovoří v souvislosti s tím, že vás to „přežije“, není to zrovna taktní výraz, to přiznáváme, ale jeho pointa spočívá v něčem jiném – v dlouhodobé trvanlivosti i s minimálními nároky na údržbu. Berte to tak, že pokud se vypravíte třeba na hrad Kokořín, a vyšplháte až na vrchol válcové věže, rozhlédnete se po krajině a spatříte pod sebou půdorys hradu, který také přežil jejich architekty, stavitele i všechny bývalé vlastníky. Kovové schody tu po vás mohou zůstat jako památka, kterou mohou docenit i vaši nástupci – děti a vnoučata nebo dokonce pravnoučata.