Co naplat, klíčky mungo jsou stále mezi klíčícími rostlinkami tou nejoblíbenější variantou. Tím vás samozřejmě nenabádáme k tomu zavrhnout vše ostatní a vrhnout se na tyto drobné fazolky, ale jde spíš o to uvědomit, čím jsou pro nás obecně rostlinné klíčky prospěšné, a proč jim věnovat náležitou pozornost.
Pokud patříte k čtenářům běžných médií a konzumentům televizních a rozhlasových vysílání, jistě jste zaznamenali, že největší kampaň kolem Covidu se točí na jedno stále stejné téma: očkování (vakcíny), testování, léky na Covid (např. Ivermectin), uzávěry, lockdowny, nouzové stavy, roušky a respirátory. Paradoxně by to však mělo být obráceně a největší pozornosti by se měla těšit preventivní opatření a to, co spolehlivě funguje po tisíce let – přirozená lidská imunita docílená zdravým životním stylem a vhodnou životosprávou.
Ono to zní až trapně, ale skutečně to zásadní, co vám pomůže, je dostatek kvalitního ovoce, zeleniny (nejlépe čerstvé či sušené), celozrnných obilovin, luštěnin, zdravých tuků – semínek a oříšků. Omezit polotovary a sladkosti, alkohol, cigarety, bílou mouku, bílý cukr, umělá sladidla, nezdravé ztužené tuky atd.
Jednou z cest, které vedou z této krize, jsou i klíčky fazolek mungo. Docela nenápadné, ale velmi účinné. Kromě toho, že vás vyživí zevnitř, otevřou vám i oči a možná zjistíte, co je před vámi utajováno nebo maskováno, aby skrylo to pravé bohatství ukryté v klíčících rostlinkách. Je v nich obrovské množství vitamínu C, provitamínu A, enzymů, minerálů, antioxidantů a fytonutrientů, které nelze nahradit žádným průmyslovým výrobkem.
Klíčky mungo si navíc vypěstujete doma velmi jednoduše, stačí jen vhodná nádobka (třeba klíčící misky či sklenice), semínka pravidelně proplachovat vodou a nechat je při pokojové teplotě vzejít. Za pár dnů máte výsledek, aniž byste museli podnikat nějaké složité kroky. Není to náročné ani finančně a přitom do sebe dostanete tolik výživy, no zkrátka tomu se nemůže rovnat sáček bramborových lupínků ani houska se salámem.