Podnikání může být splněným snem, ale také noční můrou. Vše záleží jen na vás. Než se pustíte do vašeho podnikání, je třeba si rozhodně nejprve něco nastudovat o tom, jak vlastně podnikat, čeho se vyvarovat a naopak na, co rozhodně v začátcích nezapomenout.
Na jaké otázky je nutné mít jasnou odpověď?
Než začnete podnikat je třeba mít vše dobře promyšlené. S tím vám pomůže, pokud si stanovíte jasné otázky, které budou pro vaše podnikání klíčové. Pokud si na tyto otázky umíte stručně a jasně odpovědět, máte skoro vyhráno. Nenechávejte si je však pro sebe. Prezentujte je a těšte se na zpětnou vazbu od ostatních lidí – snažte se vybírat lidi, kteří třeba vašemu oboru rozumí, nebo mají již s podobným podnikáním zkušenosti. Ti vám obvykle dají nejlepší a nejužitečnější rady.
Příklady otázek:
· Proč chcete začít podnikat? Co je vaše motivace? Děláte to pro peníze, nebo chcete podnikáním získat něco jiného? Odpověď na tuto otázku můžeme nazvat vaší motivací k podnikání, a právě síla vaší motivace vás požene kupředu i přes prvotní neúspěchy a dřinu. Pokud si na tuto otázku neumíte odpovědět, raději skončete ještě před začátkem. Ušetříte si spousty námahy a vyhozeného času i peněz.
· Máte podnikatelské schopnosti? Tohle možná někoho nepotěší, ale i schopnost úspěšného podnikání může být dána někomu od přírody a jiný se jí musí naučit. Tak či onak určitě se do podnikání nepouštějte bezhlavě po hlavě. Pokud nemáte zkušenosti ani vlohy, sám sobě si podkopáváte pevnou půdu pod nohama. Většina dobrých podnikatelských záměrů ztroskotá kvůli tomu, že „podnikatel“ prostě neví, jak dál.
Čtěte, vzdělávejte se, nebo si třeba najměte mentora – ale rozhodně nespoléhejte na to, že to nějak dopadne a že se budete řídit vlastním instinktem. Ano, někdy to může vyjít. Nicméně ve většině případů to nevyjde a vy ztratíte spoustu času a peněz.